تاکنون مورد مثبتی از بیماری تب برفکی در استان یزد مشاهده نشده است

دکتر علی فاتحی نیا؛ مدیرکل دامپزشکی استان از انجام واکسیناسیون تب برفکی دردام های سبک و سنگین استان خبر داد.

دکتر علی فاتحی نیا؛ مدیرکل دامپزشکی استان از انجام واکسیناسیون تب برفکی دردام های سبک و سنگین استان خبر داد.
فاتحی نیا گفت: با تلاش همکاران دامپزشکی استان تعداد77892 راس دام سنگین و تعداد 459855 راس دام سبک علیه بیماری تب برفکی در سال جاری ایمن سازی شدند و خوشبختانه تا این لحظه در استان مورد مثبت مشاهده نشده است که حفظ این شرایط مستلزم انجام واکسیناسیون به موقع و همچنین رعایت تمامی نکات بهداشتی است.

فاتحی نیا در ادامه از دامداران خواست اگر تاکنون نسبت به واکسیناسیون دام های خود علیه به بیماری تب برفکی اقدام ننموده اند جهت انجام ایمن سازی دام های خود به اداره دامپزشکی شهرستان مراجعه نمایند.

وی افزود: رعایت موارد بهداشتی از قبیل فعال کردن حوضچه ضدعفونی مبادی ورودی و خروجی دامداری ها با ماده ضد عفونی موجود در داروخانه ها و همچنین ضد عفونی کامل و دقیق وسایل نقلیه که الزام ورود به واحد را دارند اقدام نمایند و از جابجایی و انتقال دام بدون مجوز بهداشتی قرنطینه ای دامپزشکی جدا خودداری شود.

وی تب برفکی را بیماری ویروسی عفونی و واگیر عنوان کرد و افزود: مهمترین راه انتشار این بیماری، انتقال به روش مستقیم از طریق تماس دام آلوده با دام حساس است و تب، آب ریزش دهان، بی اشتهایی و لنگش از علایم آن در گاو و گوسفند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *