مدیرعامل سازمان بیمه سلامت:

با نسخه پزشک، افزایش قیمت دارو نداریم

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، وضعیت پوشش‌های بیمه‌ای در صندوق‌های مختلف این سازمان بیمه‌گر و همچنین وضعیت قیمت دارو با اجرای طرح دارویاری را تشریح کرد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت:

افق امروز به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی ناصحی در نشست خبری با خبرنگاران، گفت: سازمان بیمه سلامت برای تامین مالی هزینه‌های درمانی مردم با توجه به محدودیت منابع در همه کشورها بویژه کشور ما کار مهمی در تامین سلامت آحاد جامعه بویژه افراد کمتر برخوردار در سه دهک پایین جامعه دارد که توفیق داشتیم امسال اقدامات مرتبط با بیمه این افراد را انجام دهیم. در زمینه بیمه رایگان سه دهک پایین، عشایر و بیمه همگانی که عمدتا نیازمند کمک دولت هستند توفیق مناسبی در صندوق روستاییان و عشایر و صندوق همگانی در سال جاری داشتیم. صندوق دیگر ما صندوق بیمه کارکنان دولت است که با توجه به نقش کارکنان دولت بسیار مهم است. در صندوق سایر اقشار، خانواده معظم شهدا، اتباع، مددجویان کمیته امداد، خانواده زندانیان و… همه در این صندوق هستند. در صندوق بیمه ایرانیان نیز خدمات خویش فرما ارائه می‌شود.

وی افزود: شاید اگر سرانه مصوب قانون را حساب کنیم بودجه حداقل ۲۰ هزار میلیارد تومان کمتر از منابعی است که  باید ارائه خدمت کنیم و قطعا نقصان‌هایی در پرداخت‌ها و تامین مالی داریم اما با توجه به همکاری سازمان برنامه و بودجه این مشکلات در حال برطرف شدن است و خوشبختانه مدتی است اعتبارات ما به موقع پرداخت می‌شود.

او ادامه داد: پوشش همگانی بیمه در سه مقوله می‌گنجد. پوشش جمعیتی، پوشش خدمات و پوشش مالی مردم در این زمینه است. در بحث پوشش جمعیتی خوشبختانه از سال قبل در مناطق آسیب پذیر اقدامات را آغاز کردیم تا این گام مهم برداشته شود. پوشش جمعیت تاکنون حدود ۸۱۲ هزارنفر جمعیت در حاشیه شهرها را بیمه کردیم و به دل جمعیت رفتیم. در کنار این کار مهم قانون گذار امر مهم بیمه رایگان سه دهک پایین جامعه را با تامین منابع ۶۰۰۰ میلیارد تومانی دنبال کرده است و تخصیص‌ها در حال اجرا است تا با این مبالغ بیمه رایگان با بیمه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزارنفر انجام شود که با احتساب آن ۸۱۲ هزارنفر، درحال حاضر بیش از ۶ میلیون نفر از جمعیت ما در سال ۱۴۰۱ بیمه شدند.

ناصحی بیان کرد: صندوق بیمه همگانی در بخش‌های دولتی درمان بیشتر کاربرد دارد. در بخش بستری ۹۰ درصد و در بخش سرپایی ۷۰ درصد پوشش بیمه‌ای در این صندوق برقرار است. پس مراجعه افراد این صندوق به بخش خصوصی سبب تحمیل هزینه به آنها خواهد شد؛ البته گام هایی برداشتیم تا بیمه شدگان این صندوق بتوانند در بخش سرپایی هم از بخش خصوصی استفاده کنند و این طرح آزمایشی در شهر سراوان اجرایی شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، ادامه داد: در بحث خدمات، خدمات ما اضافه شده و داروهای بیشتری تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و از ۳۶۶ قلم دارو با پرداخت ما به التفاوت ارز، مابقی مراحل قانونی برای پرداخت‌ها در حال انجام است و در فاز اول ۲۷ قلم دارو به محض ابلاغ اجرایی خواهد شد که داروهای بسیار مهمی در بیماری‌های زمینه‌ای از جمله دیابت هستند.

او تاکید کرد: برای عزیزان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هزینه بستری را به صفر رساندیم و در مراجعه به مراکز دولتی هیچ هزینه بستری پرداخت نمی‌کنند و در بخش سرپایی هم ۱۵ درصد کاهش پرداختی داشتند. در بخش فیزیوتراپی سقف خدمات و ریالی برداشته شده است. در داروخانه‌ها سقف ریالی را برداشتیم تا با اجرای طرح دارویاری دچار مشکل نشوند.

وی طرح دارویاری را طرحی مهم دانست و اظهار کرد: قیمت تمام شده محاسبه شده که توسط سازمان غذا و دارو اعلام شد همان شب اجرای طرح در سامانه‌ها بارگذاری شد و این ما به التفاوت ارز پرداخت شده و نباید افزایش قیمتی در این زمینه داشته باشیم. هرگونه افزایش قیمت برای بیماران و با ارایه نسخه پزشک، تخلف است و مردم موارد تخلف را به شماره ۱۶۶۶ گزارش دهند. نه در داروهای بدون نسخه( otc ) و نه سایر داروها نباید افزایش قیمت داشته باشیم. تفاوت قیمت جبران شده است .حتی با پوشش بیشتر برخی داروهای داخلی دارویی را تحت پوشش بردیم که ۵۰ درصد بازار تقاضا داشت پس قیمت برخی داروها حتی کمتر هم خواهد شد و در نتیجه دارویی که عرضه می‌شود قیمت پایین‌تری خواهد داشت.

او درباره نسخه نویسی الکترونیک، تصریح کرد: در زمینه نسخه الکترونیک جامعیت سامانه‌های ما سبب شد طرح ساماندهی دارو در این زمینه با قابلیت همین نرم افزارها فایده بخش باشد، اگر سامانه‌ها نبود این کار مهم قابل اجرا نبود. در کنار آن وزارت بهداشت هم برنامه‌هایی برای تکمیل پرونده الکترونیک سلامت دارد. امیدواریم این طرح و پزشکی خانواده همین امسال اجرایی شود.

ناصحی، گفت: مدتها است که پرداخت‌های ما به موسسات طرف قرارداد بروز است و تقریبا تمام موسسات پزشکی دولتی و خصوصی را تا پایان خردادماه پرداخت کردیم. در زمینه پرداخت الکترونیک و پرداخت‌های طرح دارویاری هم تا پایان تیرماه انجام شده است و این گام مهمی بود و تقریبا ۱۸ ماه است پرداخت‌های مناسب و بروزی داشتیم.

وی افزود: توجهی به حوزه پیشگیری و مراقبت اولیه داریم و در صندوق بیمه همگانی به عنوان گام مهم به آنها فکر کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *