مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل بهداشت تاکید کرد

توسعه همکاری‌های کشورهای عضو گروه پنج برای حل مشکلات حوزه سلامت

مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت بر همکاری‌های کشورهای عضو گروه پنج برای حل مشکلات حوزه سلامت در این کشورها تاکید کرد.

افق امروز به نقل از ایسنا، دکتر محمدحسین نیکنام در آستانه برگزاری نشست وزرا و مسئولان بهداشتی کشورهای عضو گروه پنج که ۱۵ تا ۱۶ شهریورماه در تهران برگزار خواهد شد، در جلسه با نمایندگان سفرای کشورهای پاکستان، عراق، افغانستان، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران و مسئولان میز سیاسی کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان وزارت امور خارجه، ضمن توضیح درباره تاریخچه همکاری های کشورهای گروه پنج، گفت: مشکلات بهداشتی کم و بیش در این کشورها وجود دارد. بنابراین همکاری ها برای کنترل بیماریهای اصلی واگیر نظیر فلج اطفال، سل، مالاریا، تدوین برنامه‌های ویژه برای سلامت زائران، ارائه کمک در مدیریت بحران‌ها و تقویت و ساماندهی مجدد نظام سلامت کشورهای گروه پنج بسیار ضرورت دارد و نقش سفارتخانه کشورهای مذکور برای پیگیری و اجرایی کردن برنامه‌ها بسیار مهم است.

دکتر جعفر حسین، نماینده سازمان جهانی بهداشت در تهران نیز گفت: بیماری کووید۱۹ به ما نشان داد که بدون همکاری کشورها نمی توانیم این بیماری را مهار کنیم. منطقه ما منطقه ای پر خطر و با بحران های زیاد است، بنابراین همبستگی بین کشورها باید بسیار زیاد باشد. مقامات ارشد کشورها باید سلامت را یکی از مهمترین تعهدات سیاسی خود در نظر بگیرند.

در ادامه این جلسه نمایندگان سفارت خانه های عراق، پاکستان و افغانستان ضمن بیان اهمیت و ضرورت همکاری‌های گروه پنج، آمادگی سفارتخانه های خود را برای هرگونه هماهنگی و پیگیری برنامه های گروه پنج اعلام کردند. مسئولان میز سیاسی کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان وزارت امور خارجه نیز بر توسعه همکاری ها بر حل چالش های موجود در کشورهای مذکور تاکید کردند.

گفتنی است گروه پنج  با امضای تفاهم نامه همکاری میان کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان، عراق و سازمان جهانی بهداشت در سال ۱۳۸۴( ۲۰۰۵ – قاهره) در زمینه همکاری های مشترک بهداشتی تشکیل و دبیرخانه آن در اداره کل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشـت، درمان و آموزش پزشکی ایران تعیین شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *