قوانین جدید منع دخانیات در مکزیک

از اواسط ژانویه (ماه جاری میلادی) سیگار کشیدن در اماکن عمومیِ مکزیک و حتی در هوای آزاد، دیگر قانونی نیست، تبلیغ تنباکو به هر شکل ممنوع شده و مغازه‌ها اجازه ندارند محصولات را در معرض دید بگذارند.

منع سیگار

به گزارش افق امروز و به نقل از ایسنا، یک چهارم فروش کیوسک‌های متعددی که در مکزیکوسیتی وجود دارند از فروش سیگار و توتون و تنباکو ارتزاق می‌کنند اما حالا و طبق قانون جدید، آنها باید سیگارها را زیر پیشخوان بگذارند و تنها قیمت و فهرست محصولات را در معرض دید قرار دهند. گزارش‌ها حاکی از آن است که مخالفان قانون جدید در تکاپو برای شکایت به دیوان‌عالی هستند.

قانون سختگیرانه جدید، تبلیغ دخانیات به هر شکل اعم از پوستر و تصویر و آگهی در سینما، تلویزیون و اینترنت را ممنوع کرده است. استعمال دخانیات در دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز خرید، استادیوم‌ها و ادارات، پارک‌ها و خیابان‌های شلوغ هم  قدغن شده و تخطی از قانون جریمه دارد از جمله جریمه سنگین نقدی یا ۳۶ ساعت حبس.

به گزارش یورونیوز، تنها اماکنی که دود کردن در آنها هنوز مجاز است، بسیار محدود شده‌ و شامل پیاده‌روهای خلوت و اماکن شخصی هستند.

رئیس کمیسیون ملی اعتیاد در مکزیک در توضیح نیاز به قانون جدید گفته است: منافع و مصلحت دولت این است که از سلامتی شهروندان به ویژه جوانانی که هدف صنعت دخانیات قرار دارند، محافظت کند.

بنابر گزارش دویچه وله، با این حال مخالفان این قانون می‌گویند که دور نگاهداشتن جوانان و نوجوانان از مضرات سیگار خوب است اما ممنوعیت دخانیات در رستوران‌ها، کافه‌ها و فضاهای باز به کسادی کسب و کار آنها می‌انجامد و به پرسنلی هم نیاز دارد که مراقب حفظ مقررات باشند.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید سالانه هشت میلیون نفر بر اثر پیامدهای مصرف سیگار می‌میرند و برخی از قربانیان کسانی هستند که هیچگاه سیگار نکشیده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *