۶ ترفند ساده و جذاب برای تقسیم‌بندی اتاق‌های خانه

چه در یک آپارتمان کوچک زندگی کنید و چه در یک خانه‌ی بزرگ، گاهی اوقات ممکن است به یک فضای خصوصی نیاز داشته باشید.

به گزارش افق امروز و به نقل از ایسنا، اگرچه این روزها گرایش افراد به طراحی اتاق با فضای باز بیشتر شده است، اما فضاهای اختصاصی خانه همچنان ارزش زیادی دارند و به شما امکان خلوت کردن با خودتان را می‌دهند. برای تقسیم‌بندی اتاق و داشتن فضاهای اختصاصی لازم نیست از کف تا سقف آن را دیوار بکشید. راه‌ی حل‌های ساده‌تری هم برای این کار وجود دارند که در مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ با آن‌ها آشنا خواهید شد.

۱. تقسیم‌بندی اتاق با استفاده از مبلمان

اگر اتاق نشیمن بزرگ و دلبازی دارید، به جای اینکه همه چیز را دورتادور اتاق بچینید، بعضی از آن‌ها را به مرکز اتاق منتقل کنید تا فضا بیش از حد خالی به نظر نرسد. محل قرارگیری قطعات بزرگ مبلمان را هوشمندانه انتخاب کنید و از قرار دادن بوفه‌ی خود در مرکز اتاق نترسید. چرا که با این کار می‌توانید در دو سمت بوفه دو ناحیه‌ی مجزا ایجاد کرده و یک اتاق بزرگ و یکپارچه را به دو فضای جداگانه تبدیل کنید. وسایل بزرگ را با رنگ‌های مشابه انتخاب کنید و همیشه فضای زیادی در اطراف مبلمان بزرگ خالی بگذارید تا اتاق بیش از حد شلوغ به نظر نرسد.

۲. کمک گرفتن از نورپردازی

تقسیم بندی اتاق با نورپردازی

نورپردازی راهکار خلاقه‌ای برای تقسیم‌بندی اتاق است. لامپ‌ها و شمع‌ها نور ملایم و ضعیفی دارند که فقط بخش کوچکی از اتاق را روشن می‌کند، اما چراغ‌هایی که درون سقف قرار می‌گیرند می‌توانند برای روشن کردن نقاط کانونی خاص مانند تابلوها استفاده شوند.

لوسترها و چراغ‌های آویز بخش بزرگ‌تری از فضا را روشن کرده و  به جداسازی فضاهای بزرگ کمک می‌کنند. برای مثال، با نصب یک لوستر در بالای میز غذاخوری می‌توانید این فضا را از بخش پذیرایی اتاق جدا کنید.

 

۳. استفاده از فرش برای تقسیم‌بندی اتاق

راهکار ساده‌ی دیگری که برای تقسیم‌بندی اتاق توصیه می‌شود، استفاده از فرش یا قالیچه است. با استفاده از فرش‌هایی با شکل‌ها و اندازه‌های مختلف می‌توانید محدوده‌ی خاصی از اتاق را از سایر بخش‌های آن جدا کنید.

یک فرش با ابعاد مناسب در قسمت مورد نظر پهن کنید و اثاثیه را روی آن یا در اطراف آن بچینید. برای مثال، وقتی با یک فضای یکپارچه روبه‌رو هستید می‌توانید با این روش به‌راحتی فضای نشیمن یا پذیرایی را از بخش غذاخوری تفکیک کنید.

۴. استفاده از قفسه‌ی کتاب

داشتن قفسه‌ی کتاب برای هر خانه‌ای ضروری است، اما گاهی اوقات انتخاب محل قرارگیری آن چالش‌برانگیز است. قفسه‌ی کتاب دوطرفه گزینه‌ی مناسبی برای تقسیم‌بندی اتاق محسوب می‌شود، چرا که هم از دو جهت امکان دسترسی به کتاب‌ها را فراهم می‌کند و هم می‌تواند به یک دیوار موقت تبدیل شود.

شما مجبور نیستید از این قفسه‌ها به طور انحصاری فقط برای نگهداری کتاب استفاده کنید. وسایل دکوری زیبا را در کنار کتاب‌ها بچینید تا نمایی منحصر به فرد و هنرمندانه داشته باشید. علاوه بر این، می‌توانید از یک سمت قفسه برای نگهداری کتاب استفاده کنید و سمت دیگر آن را به جعبه‌های نظم دهنده اختصاص دهید تا یک قفسه‌ی دومنظوره داشته باشید.

۵. نصب پرده برای تقسیم‌بندی اتاق

تقسیم بندی اتاق با پرده

استفاده از پرده راهکار ساده‌ای برای ایجاد حریم خصوصی در فضاهای یکپارچه است. قبل از تقسیم‌بندی اتاق با استفاده از پرده لازم است هدف‌تان را از این کار مشخص کنید.

اگر می‌خواهید فضای یکپارچه‌ی اتاق را به‌طور کامل به دو بخش مجزا تقسیم کنید، ریل پرده را به سقف اتاق نصب کرده و یک پرده‌ با پارچه‌ی زیبا از آن آویزان کنید. به این صورت می‌توانید از بخشی از فضا برای سایر اهداف استفاده کنید. برای مثال، کاربری آن را به اتاق مهمان تغییر دهید. وقتی از ریل استفاده می‌کنید می‌توانید هر زمان که بخواهید پرده را باز و بسته کنید. به‌علاوه، تعویض یا تمیز کردن پرده هم آسان خواهد بود.

اگر نمی‌خواهید دو بخش اتاق را کاملا از هم جدا کنید یا می‌خواهید پرده کمتر به چشم بیاید، از یک پارچه‌ی ظریف‌ استفاده کنید. در این صورت از یک سمت پرده می‌توانید سمت دیگر آن را می‌بینید و نور و هوا آزادانه بین هر دو قسمت راه پیدا می‌کنند.

 

۶. استفاده از پارتیشن یا جدا کننده

اگر به دنبال یک گزینه‌ی انعطاف‌پذیرتر هستید که به‌راحتی بتوانید آن را جابه‌جا کنید، بهتر است برای تقسیم‌‌بندی اتاق از پارتیشن‌های موقت‌ استفاده کنید. هم می‌توانید خودتان پارتیشن بسازید و هم می‌توانید از انواع آماده‌ی آن استفاده کنید. این روزها پارتیشن‌های آماده بسیار متنوع هستند و می‌توانند علاوه بر جداسازی اتاق‌های بزرگ به زیباسازی فضا هم کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *